Mlekpol Mistrzem Krajowym AgroLigi 2025
Zakład Produkcji Mleczarskiej Mlekpolu w Mrągowie zdobył tytuł Mistrza Krajowego AgroLigi 2025 w kategorii firm. To sukces całej społeczności Spółdzielni – pracowników oraz dostawców mleka z Warmii, Mazur i Podlasia. Nagrodę podczas gali, która odbyła się 19 czerwca w Pałacu Prezydenckim, odebrali dyrektor Tomasz Olszewski i Przewodniczący Rady Nadzorczej Jan Zawadzki.
Mrągowski ZPM zakwalifikował się do finału krajowego po zwycięstwie w województwie warmińsko-mazurskim.
– Jestem zaszczycony i szczęśliwy, że mrągowski zakład Mlekpolu zdobył tak wyjątkowe wyróżnienie. Za sukcesem tym stoją zarówno pracownicy, jak i dostawcy, którzy codziennie dokładają starań, by trafiający do nas surowiec oraz nasze wyroby gotowe odznaczały się najwyższą jakością. Cieszymy się, że praca wykonywana w Mrągowie została doceniona nie tylko na regionalnym, ale także na ogólnopolskim szczeblu AgroLigi 2025 – komentuje Tadeusz Mroczkowski, Prezes Zarządu SM Mlekpol.
Podczas finału stoisko Mlekpolu odwiedziła Para Prezydencka. Goście skosztowali flagowych produktów Spółdzielni i spotkali się z jej przedstawicielami.
Mrągowski ZPM jest częścią Mlekpolu od 2000 roku. Powstają tu między innymi sery gouda, edam i ementaler marki Mlekpol, mleko Mazurski Smak, jogurty, kefiry i maślanki pitne Milko oraz Maślanka Mrągowska. Wydajność działającej w Mrągowie największej w Polsce linii serowarskiej wynosi 140 ton sera na dobę.
Ważnym elementem kompleksu jest również nowoczesna proszkownia, w której produkowane są między innymi mleko i serwatka w proszku oraz koncentrat białek serwatkowych WPC 85. Może ona przetworzyć 3 mln litrów mleka lub serwatki dziennie.
Surowiec wykorzystywany w produkcji pochodzi od członków SM Mlekpol prowadzących gospodarstwa na Warmii, Mazurach i Podlasiu. Tylko w 2025 roku w Mrągowie przetworzono ponad 700 mln litrów mleka oraz około 800 mln litrów serwatki. ZPM zatrudnia blisko 1000 osób, dzięki czemu jest jednym z ważniejszych pracodawców w regionie.
AgroLiga to ogólnopolski konkurs wyróżniający najlepszych rolników oraz firmy związane z rolnictwem i sektorem rolno-spożywczym. Rywalizacja odbywa się najpierw na szczeblu wojewódzkim, a następnie krajowym. Finał organizują Stowarzyszenie AgroBiznesKlub i Redakcja Audycji Rolnych Programu 1 TVP.


