Poznajcie bliżej „Milionerów” – rekordzistów w roku 2020 – Małgorzata Kozikowska, Bogumiły, 1 499 089 litrów

Małgorzata Kozikowska wraz z mężem prowadzi gospodarstwo w miejscowości Bogumiły. Z mleczarstwem związana jest od ponad 15 lat. W 2019 r. wyprodukowali i dostarczyli do naszej spółdzielni 1 499 089 litrów mleka. Obecnie w ich gospodarstwie znajduje się ok. 230 krów dojnych.

Czy można powiedzieć, że mleczarstwo to pani pasja?

Myślę, że mogę powiedzieć, że mleczarstwo to zarówno moja pasja, jak i sposób na życie. Pasja, ponieważ każdego dnia chcę się w to jeszcze mocniej angażować i rozwijać w tym kierunku. Sposób na życie, ponieważ jest to źródło dochodu, dzięki któremu zyskuję środki finansowe dla całej mojej rodziny. Gdybym jednak musiała wskazać, powiedziałabym, że jest to bardziej moja pasja, ponieważ nie czuję obowiązku, a dużą przyjemność pracy ze zwierzętami.

Producenci mleka wypełniają swoje obowiązki 7 dni w tygodniu przez cały rok. Czy mimo tego udaje się znaleźć czas na dłuższy odpoczynek?

Można powiedzieć, że mleczarstwo to czasem praca nawet 8 dni w tygodniu (śmiech). Kluczowa jest dobra organizacja oraz zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają wiedzę nt. mleczarstwa i rozumieją specyfikę tej pracy. Dzięki temu mamy pewność, że obowiązki będą wykonane rzetelnie i stabilnie, a my zyskamy wówczas czas na odpoczynek. W pracy mocno wspiera nas również najbliższa rodzina, dlatego nie musimy obawiać się o nasze gospodarstwo, kiedy np. udajemy się na wyjazd wakacyjny.

Produkcja mleka wymaga zaangażowania niemal przez cały dzień. Czym zajmuje się pani poza pracą?

Wraz z moim mężem uwielbiamy myślistwo, dlatego często poza pracą udajemy się do lasów, aby realizować tę pasję.

Poznajcie bliżej „Milionerów” – rekordzistów w roku 2020 - Małgorzata Kozikowska, Bogumiły, 1 499 089 litrów

W mojej pracy najbardziej lubię… Zwierzęta i czas, kiedy nie pojawiają się problemy dotyczące ich zdrowia.
Gdybym nie była producentką mleka, byłabym… Pielęgniarką, którą chciałam zostać, gdy byłam dzieckiem. Teraz jednak nie wyobrażam sobie życia bez produkcji mlecznej.
Moim największym marzeniem jest… Dalsze powodzenie i rozwój naszego gospodarstwa.