Aktualna sytuacja w skupie mleka – nr 4/2024
Wielkimi krokami zbliżamy się do zakończenia 2024 roku. Sytuacja na globalnym rynku mleka ustabilizowała się. Ceny na giełdach światowych są relatywnie wysokie, a szczególnie ceny tłuszczów mlecznych. Ta poprawa koniunktury wpływa na wzrost cen artykułów mleczarskich, a z tym wiążą się wzrosty cen skupu dla producentów mleka.
W październiku średnia cena mleka płacona dostawcom w naszym kraju wyniosła 2,20 zł/litr i była o 12,6% wyższa niż w październiku 2023 roku, a średnia cena za pierwsze 10 miesięcy bieżącego roku w Polsce wyniosła 2,04 zł/litr i była niższa tylko o 1,7% niż w roku ubiegłym.
Czy takie wzrosty utrzymają się w dłuższym okresie? Obecnie możemy przewidywać, że do końca 2024 roku średnia cena mleka surowego w naszym kraju będzie wzrastała ze względu na dobrą sytuację rynkową i coroczne premie wypłacane przez większość podmiotów skupowych w ostatnich miesiącach roku. W dalszej perspektywie będzie to uzależnione od sytuacji na światowym rynku mleczarskim, a szczególnie od cen proszków mlecznych i masła.
W 2024 roku możemy zauważyć niewielki wzrost światowej produkcji mleka. Ilość skupionego mleka za 9 miesięcy bieżącego roku wzrosła w stosunku do 2023 w Australii o 1,9%, Nowej Zelandii o 5,6% i w Unii Europejskiej o 0,5% natomiast spadek o 0,3% zanotowano w USA . W Unii Europejskiej Polska należy do krajów o najwyższym przyroście ilości skupionego mleka. Za dziewięć miesięcy bieżącego roku dynamika skupu w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wyniosła: w Niemczech – 0,3%, we Francji +1,5%, w Holandii -1,9%, w Polsce +3,8%, we Włoszech -1,3%.
Według danych GUS w październiku skup mleka w Polsce wyniósł 1047,5 mln litrów, i jest to wzrost o 3,5% w stosunku do października 2023 roku. Natomiast w okresie styczeń – październik skupiliśmy w naszym kraju 10 973,1 mln litrów i stanowi to wzrost o 3,8% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
W SM Mlekpol od początku roku obserwujemy wyższą dynamikę skupu mleka niż średnia w Polsce. W październiku dostawcy sprzedali do spółdzielni 169,3 mln litrów mleka ze wzrostem 3,3%, natomiast w dziesięciu pierwszych miesiącach tego roku skupiliśmy 1782 mln litrów, tj. o 6,4% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Rok 2024 w naszej Spółdzielni będzie kolejnym rekordowym rokiem i zamknie się skupem w wysokości 2120 mln litrów, przy dynamice skupu na poziomie około 6%.
Średnia cena mleka netto w Polsce w sierpniu
2,20 zł/litr
Kazimierz Czernewski
Dyrektor Wydziału Skupu