Trzecia edycja Szlaku Maślanki Mrągowskiej już trwa!
W ramach tegorocznej edycji Szlaku Maślanki Mrągowskiej, która rozpoczęła się w niedzielę 14 lipca i potrwa do 30 sierpnia 2024 roku, uczestnicy mogą odwiedzić 32 wyjątkowe lokalizacje w Mrągowie i okolicach. Miejsca te to bądź atrakcje turystyczne, bądź lokale gastronomiczne serwujące dania z maślanką w roli głównej – od wyjątkowych zup po pyszne desery.
Każdy, kto weźmie udział w tej kulinarno-kulturowej przygodzie, może liczyć na atrakcyjne nagrody. Aby włączyć się do zabawy, należy odwiedzić co najmniej cztery z objętych akcją miejsc i zebrać pieczątki. Uczestnicy, którzy spełnią ten warunek, otrzymają pamiątkową koszulkę oraz Maślankę Mrągowską. Dodatkowo można wziąć udział w konkursie na Facebooku i wygrać vouchery do wykorzystania na Szlaku.
– Szlak Maślanki Mrągowskiej to nowatorski projekt w skali kraju, który łączy produkt spożywczy, głęboko zakorzeniony w regionie, z atrakcjami turystyczno-kulinarnymi miasta. To wyjątkowa okazja, by odkrywać uroki Mazur i skosztować oryginalnych potraw z maślanką – mówi Dorota Grabowska, Kierownik Działu Marketingu SM Mlekpol i dodaje: – Cieszymy się, że z roku na rok inicjatywa ta zyskuje na popularności, a Maślanka Mrągowska, jako symbol Mrągowa, podbija serca turystów z całej Polski.
W te wakacje na zdobywców Szlaku czekają m.in. różne wersje chłodnika, w tym litewski i bułgarski, ciasta i desery z owocami, lody maślankowe, żurek, pizza mrągowska czy lin w maślance. Wśród atrakcji turystycznych znajdziemy natomiast: Fun-Park, Miasteczko Westernowe Mrongoville, Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie, Muzeum w Mrągowie Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Ogrody Markiewicz, Park Linowy Lemur czy Tramwaj wodny. W sumie jest to aż jedenaście lokalizacji, przybliżających nam historię i kulturę miasta i ponad dwadzieścia punktów gastronomicznych – restauracji, barów i kawiarni.
Szlak Maślanki Mrągowskiej zainaugurowano w 2022 roku, z okazji 25-lecia tego legendarnego napoju fermentowanego z Mrągowa. Obecnie Maślanka Mrągowska jest dostępna w wariantach: naturalnym, straciatella, truskawkowym, wieloowocowym z owocami leśnymi, oraz pieczone jabłka, w opakowaniach o pojemności 500 ml lub 1 l. Maślanka cieszy się niezmienną popularnością ze względu na swoje unikalne właściwości smakowe i odżywcze. Jej lekko kwaśny smak i gładka konsystencja cenione są przez konsumentów w każdym wieku. Ci chętnie sięgają po nią nie tylko w letnie dni, ale przez okrągły rok.
W zeszłorocznej edycji Szlaku Maślanki Mrągowskiej udział wzięło blisko 5 tysięcy osób, z czego 200 ukończyło trasę. W marcu 2024 roku Inicjatywa zdobyła tytuł Biznesowego Wydarzenia Roku na I Mrągowskiej Gali Miasta Ludzi Aktywnych.
Organizatorami Szlaku są Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol oraz Urząd Miasta w Mrągowie. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych:
www.szlak.maslankamragowska.pl;
FB: @szlak.maslankamragowska;
IG: @szlak.maslankamragowska.