Wywiad z Wicedyrektorem Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Radomiu Marcinem Zecerem
Zakład Produkcji Mleczarskiej w Radomiu to miejsce, w którym od 15 lat tradycja spotyka się z innowacją, tworząc jedną z najważniejszych przemysłowych aren w regionie. Jakie kroki podejmowane są obecnie w celu podniesienia potencjału produkcyjnego oraz jakie inwestycje są planowane w przyszłości? Na te i inne pytania odpowiada Marcin Zecer, Wicedyrektor radomskiego zakładu Mlekpolu.
Jakie inwestycje są obecnie prowadzone w Zakładzie Produkcji Mleczarskiej w Radomiu i czy planowane są kolejne?
Obecnie w radomskim zakładzie nie są realizowane żadne nowe projekty inwestycyjne w zakresie rozbudowy czy modernizacji zakładu, jako że w tym względzie przez ostatnie lata zrobiliśmy już wszystko, co konieczne. Nasza uwaga skupia się zatem na optymalizacji procesów produkcyjnych oraz utrzymaniu najwyższych standardów jakości produktów mleczarskich. Niemniej jednak oczywiście planujemy inwestycje, które wpłyną na zwiększenie mocy przerobowych, dalszy rozwój i doskonalenie zakładu. O wszelkich planach inwestycyjnych będziemy informować na bieżąco, w miarę ich pojawiania się w strategii rozwoju zakładu.
Jakie są obecnie możliwości produkcyjne zakładu?
Możliwości produkcyjne ZPM w Radomiu już od lat są imponujące. Dzienna zdolność produkcyjna obejmuje 65 ton serków homogenizowanych, 32 tony serków śmietankowych oraz 12 ton sera mascarpone. To łącznie ponad 100 ton wysokiej jakości produktów wytwarzanych każdego dnia.
Czy baza surowcowa zakładu jest wystarczająca?
Dzięki regularnym dostawom skupowana ilość mleka w pełni zaspokaja bieżące zapotrzebowanie zakładu, osiągając imponujące dzienne wartości na poziomie około 200 tysięcy litrów. Jest to wyraźny dowód na solidność relacji z dostawcami Mlekpolu i ich zdolność do sprostania naszym potrzebom. Niemniej jednak, mimo obecnej satysfakcji z ilości dostarczanego surowca, nieustannie poszukujemy nowych dostawców, szczególnie tych zlokalizowanych blisko zakładu. Zależy nam na utrzymaniu wysokich standardów jakości mleka, co bezpośrednio przekłada się na produkcję wyjątkowych i wysokiej jakości produktów mleczarskich.
Jakie produkty SM Mlekpol wytwarzane w Radomiu cieszą się największą popularnością na rynkach lokalnych i eksportowych?
Nasze produkty, takie jak serki śmietankowe Łaciate, ser mascarpone marki Mlekpol oraz serki homogenizowane Rolmlecz, zdobywają znaczną popularność zarówno na rynkach lokalnych, jak i eksportowych. Dodatkowo nasze twarogi sernikowe w wiaderkach również cieszą się dużym uznaniem odbiorców. Wśród głównych kierunków eksportu prowadzonego z OZPM w Radom iuwymienić można: Stany Zjednoczone, Kanadę, Wielką Brytanię, Niemcy, Hiszpanię, Ukrainę, Litwę, Bułgarię, Republikę Czeską, a także rynki bardziej egzotyczne, takie jak Irak.
Jakie są obecnie największe wyzwania dla zakładu, zwłaszcza w kontekście rynku pracowniczego w regionie?
Wakaty, zwłaszcza w kluczowych obszarach, takich jak: dział produkcyjny, magazyn czy laboratorium, stanowią obecnie jedno z największych wyzwań. Poszukiwanie odpowiednio wykwalifikowanej i zaangażowanej kadry stało się priorytetowym celem zakładu. Oprócz rekrutacji istotne jest również utrzymywanie atrakcyjnych warunków pracy i oferowanie różnych ścieżek rozwoju zawodowego. Szkolenia oraz np. szeroki pakiet świadczeń socjalnych są częścią strategii mającej na celu przyciągnięcie i zatrzymanie wartościowych pracowników. A jak wiadomo – zadowoleni i kompetentni pracownicy są kluczowym elementem sukcesu firmy.