Aktualna sytuacja w Skupie Mleka – nr 2/2023
Pierwsze półrocze bieżącego roku charakteryzowało się niepewnością na rynku i spadającymi cenami mleka surowego. Poprzedni rok pod względem dochodów z produkcji mlecznej sięgnął historycznych poziomów. Wzrastające ceny na światowych giełdach i wysokie ceny produktów mleczarskich na rynku krajowym spowodowały w drugiej połowie 2022 roku wzrost cen mleka surowego do historycznych poziomów. Ostatnie miesiące poprzedniego roku i pierwsze 5 miesięcy bieżącego roku przyniosły korektę cen produktów mlecznych na światowych giełdach i na rynku krajowym. Przyrost produkcji mleka u największych eksporterów, takich jak UE, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, przy jednoczesnym zmniejszeniu importu przez Chiny (największy importer mleka na świecie) oraz spadającej sile nabywczej konsumentów, spowodowanej rosnącą inflacją w naszym kraju, wpłynął na zmniejszenie dochodów zakładów przetwórczych, co przełożyło się na spadki kwot pieniężnych wypłacanych dostawcom za mleko.
Według Głównego Urzędu Statystycznego ceny mleka w skupie od grudnia 2022 roku do kwietnia bieżącego roku spadły o ponad 27%. Średnia cena mleka dla dostawców w naszym kraju w kwietniu wyniosła 2,17 zł/litr i była o 1,6% wyższa niż w kwietniu 2022 roku. Najwyższe ceny otrzymywali dostawcy mleka na Podlasiu: 2,33 zł/litr, a najniższe w województwie łódzkim: 2,04 zł/litr. Według analityków trudna sytuacja na rynku może potrwać do końca roku, a wzrostów cen mleka możemy się spodziewać dopiero w ostatnim jego kwartale.
Skup mleka u największych przetwórców w UE rośnie. Za pierwsze cztery miesiące 2023 roku skup wzrósł o 0,8%. Polska należy do krajów w UE o największej dynamice skupu mleka i za okres od stycznia do kwietnia skupiliśmy 4197,0 mln litrów, przy dynamice skupu na poziomie 1,0 %. W kwietniu skup mleka w Polsce wyniósł 1061,3 mln litrów i było to o 1% więcej niż w kwietniu 2022 roku.
W naszej Spółdzielni w kwietniu skupiliśmy 167,1 mln litrów surowca, co stanowi 16% mleka krajowego, a w maju prawie 170 mln litrów, z dynamiką 1,2% w stosunku do roku ubiegłego.
Kazimierz Czernewski
Dyrektor Wydziału Skupu